tarafından

The Wolf of Wall Strett & Para Avcısı

10 Mayıs 2014 En İyi Filmler Listesi içinde

para avcısı

para avcısı

NOT: Resimler hareketlidir, üzerilerine tıkladığınızda kısa kısa izleyebilirsiniz.

UYARI: Yazı film ile ilgili spoiler içerir. Filmi izlemeyenler için tavsiye edilmez.

Martin Scorsese’nin her zaman başrol tercihi olan Leonardo Di Caprio ile birlikte 2013’de de vizyona bir film daha getirdiler; The wolf of wall street-Para Avcısı.

Film gerçek bir hikayeden alıntı. İzleyecek olanlar ve izlemiş olanlar bunu bilmiyorlarsa filmi bir de bu açıdan değerlendirirlerse bakış açıları daha farklı olacaktır.

Hikaye bahsettiğimiz gibi Jordan Belfort’un hayat hikayesi. 12 yaşında küçük sihirbazlık şovları yaparak para kazanmaya başlayan Jordan, 22 yaşında ilk Porsche’sini almıştı. 23 yaşında iflas etti ama yılmadı tekrar en zirveye tırmandı, tabi sadece maddi anlamda. Filmde zaten daha detaylı şekilde bunu görmek mümkün.

Öncelikle izlemek isteyenleri de uyaralım, film boyunca kostüm çok fazla dert edilmemiş, eğer çıplaklık ve seks üzerine olumsuz yargılarınız söz konusu ise, izlememeniz daha doğru olacaktır.

Evet, John o kadar hırslı ve o kadar çok para düşkünü ki, zekası da sayesinde oldukça hızlı bir şekilde zirveye oynamaya başlıyor. Ama John’u diğer bütün zenginlerden ayıran ise hayat tarzı. Onlarca fahişe ile düzenlediği partiler, haddinden fazla şekilde uyuşturucu kullanımı, zevk için insanları para ile komik durumlara düşürerek eğlenceler düzenlemesi. Hayat felsefesini ise kahkahalar atarak söylediği şu sözden anlamak çok zor değil; “Benim çöp kutum bile insanlığın neredeyse tamamından daha iyi besleniyor.”

Film Scorsese’nin demeçlerinde belirttiği üzere herhangi bir mesaj vermek üzere çekilmemiş fakat para ile istediği her şeyi yapabilen bir adamın hayatından tiksinmek izleyici açısından yapılabilecek bir çok çıkarıma kapı aralıyor. John parayı değil, para ile yapabildiklerinden, insanlara yaptırdıklarından büyük haz alıyor, bu da onun paraya karşı aç bir köpek gibi saldırmasına neden oluyor.

para avcısı

para avcısı

İnsanlardan, bizden çaldıkları ile çöp tenekesinin bile binlerce dolarlık yemeklerle dolduğu John’un şaşalı hayatının sona ermesi dikkat çektiği için bitiyor. Ama aynı şekilde dünya üzerinde göze batmasa bile John gibi yaşayan binlercesi var ve onlar insanlardan çaldıklarını o küçücük midelerinde sindirmeye çalışıyorlar. Ellerinde olanları ise kaybetmemek için bir kurt gibi tüm herkese saldırabilecek kadar da açlar.

John belki de içlerinde en masumu. John’u yadırgamak, John’a şaşırmak aslında komik. ALLAH inancı olmayan birsinin hangi etik değerlere, hangi ahlaki kıstaslara göre davranmasını bekleyebilirsiniz ki? İçerisinde bulunduğunuz aptal, farkında olmayan toplumun değer yargıları çok fazla zeki bir adam için sizce bir anlam ifade edebilir mi? Ya da şu an kolluk kuvvetlerinin olmadığı bir Türkiye’de siz eşinize, kızınıza, paranıza bu kadar rahat sahip olabileceğinizi mi düşünüyorsunuz?

Yorum kısmını kısa keserek filmle ilgili teknik detaylardan bahsedecek olursak, Leonardo Dicaprio filmleri izleyenler Martin Scorsese ile ikilinin çok iyi iş çıkardığını bilirler ama bu Para Avcısı için Leonardo Dicaprio için ayrı bir sayfa açmak gerekir. Şahsen bu kadar iyi bir oyun çıkardığı bu filmden sonra halen Oscar alamamış olması jürinin bir ayıbı diyebiliriz. Biraz harekete, biraz enerjiye ihtiyaç duyup, Leonardo Dicaprio’nun oyunculuğunu merak edenler izleyebilirler fakat filmde sadece açgözlü bir adamın ibretlik bir hayat hikayesinden fazlası yok.

Film vizyondan kalkmış olsa da Para Avcısı İzle diyerek Google üzerinde arama yaptığınızda karşınıza çıkan sitelerde filme ulaşmanız mümkün. İzleyenlerden ve izleyecek olanlardan yorumlarını bekliyoruz.

 

Yanıt bırak

Yorum göndermek için giriş yapmış olmalısınız.

Araç çubuğuna atla