tarafından

Suriye-Hayat-Memat Üçgeni

28 Eylül 2016 Dünya Gündemi, Suriye Analizi içinde

28.09.2016

Merhabalar,

Dünyanın topyekün savaşın eşiğine yaklaştığı Suriyede;

Dün durum neydi?,

Bu gün nedir?,

Yarın ne olur?

Sorularına cevap aramaya çalışacağım.

Önce Şii Hilali nedir ona bakalım.

sii-hilali

Görüldüğü üzere Arabistan ürdün ve israili ham yapmak üzere bir pacman var ortada. Oha dediğinizi duyar gibiyim. Arkasında rusya ve çin gücü ile bütün buraları etkinliği altına almış iran batı açısından ne anlama geliyor.

  1. israilin kısa vadede etkinliği uzun vadede varlığı tehlikede demek.
  2. güney kıbrıstaki ingiliz üssü tehlikede demek.
  3. avrupanın gemilerinin güney asyaya geçtiği süveyş kanalı tehlikede demek.
  4. yani kısacası doğu akdenizde batı uygarlığının varlığının sonu ve rus çin iran üçlüsünün egemenliği demek.

Şimdi batının suriyeyi niye karıştırdığı ve ırak a neden girdiği anlaşılmıştır. peki batı ıraka girdi suriyeyi karıştırdı da ne oldu?

iran-nufuzu-640

Görüldüğü üzere yeşil şii hilalinin ortasına kürtler ve ışid oturmuş durumda.

Peki böyle olmasa şii hilali kırpılmasa ne olur bölge neden bu kadar önemli. haydi gelin bir seyahate çıkalım.

İlk harita dünya şii nüfus haritası. bakalım iranın önü kesilmese ne kadarlık nüfusu kontrol edecek.

AyilkTUFE

Yess. Gözleriniz faltaşı gibi açılmıştır açılmadıysa uyandıralım. hindistandan yemene 160 milyon birbirine toprak ya da deniz yolu ile bağlı nüfus. bu avrupanın yarısı rusyanın 20 milyon fazlası türkiyenin iki katı demek. İranın elde edeceği gücü ve bu gücün rusya çin ile pazarlık masasında kazandıracağı logaritmik büyüme ve güçlenme hızını siz tahmin edin.içine hilalin içinde kalmış suudi arabistan zenginliklerini de katın. kuveyt ve ürdünü unutmayın.

Birde dünya enerji denge haritasına bakalım.

world-energy-balance-map

pembe kırmızı sarı enerjiye ihtiyacı olanlarkahve yeşil mavi de fazla verip dünyanın enerji ihtiyacını karşılayanlar. Birşey dikkatinizi çektimi. Evet eğer şii hilali kırılmazsa venezuella ve suudi arabistan da dahil bütün enerji arzı rus iran ortaklığının kontrolüne geçiyor. vuuuwww. çin ve amerikanın pespembeliğine dikkat. 

avrupa gaz haritasına bakarmısınız. almanlar niye ruslarla iyi geçinmeye çalışıyor.

gas_map

ohhoohhhoooo. neler olmuş dünyada da biz tv karşısında kimleri izleyedurmuşuz 🙂

Birşey daha var. Süveyş kanalından geçen ticaretin büyüklüğünü biliyormuyuz. eveeeet geliyor sıkı durun !!!

gdp-of-the-world

konunun uzmanı değilim ama avrupa hindistan çin i toplayıp 3 ye böldüm yaklaşık 8 trilyon dolar çıktı. tabi bunun yan çarpanları felanda var. güneydoğu asya ticaret trafiği felan. benim gücüm bu kadarını hesaplamaya yetti.

Doğu akdeniz hakimiyetinin önemi bunlardan oluşuyor işte. şii hilali kırılmazsa bu unsurların hepsi çin desteğindeki rus iran ortaklığının elinde olacak.

O halde taraflar kimler :

Batı Doğu
Amerika çin
ingiltere(Güney kıbrısta üssü var) rusya
israil iran
Fransa(karar veremedi doğuya yanaşmaya çalışıyor ama izin vermiyorlar, suikastler iç karışıklıklar) Almanya(rusya ile kuzey buz denizindeki 20 trilyon dolarlık petrol ve doğalgaz için anlaşmış gibi geliyor bana ama o kadar da vakıf değilim konuya, birde gaz için muhtaç ruslara)

Kim Ne Yapmak İstiyor?

ABD: Afganistanda yaptığının aynısını yapmak istiyor. Bölgede kuracağı bir kürt devleti ile hem türkiye ve hem de  israil stratejik ortaklığının maliyetini düşürmek hem de önümüzdeki 100 yıl kendisi olmadan ayakta kalamayacak muhtaç bir kürt devleti ile 3 büyük medeniyeti, Türk-Avrupa, Fars-Rusya, Arap medeniyetleerini bunlarin tam orasına oturarak kontrol ettmek istiyor. Zira israil ve veya türkiye  ortaklığı maliyetli olmaya başladı.

Rusya: Dünyanın enerji tekeli olmak ve doğu akdenizi kontrol altında tutmak bu sayede avrupaya egemen olmak gibi bir hesabı var.

İran:Ortadoğuya tam hakimiyet sağladıktan sonra mısır süveyş kanalı kuzey afrika ve bütün doğu ve iç afrikada at koşturmayı planlıyor ki bu hedefinden pek de uzakta sayılmaz.

Türkiye: güneyde sinir boyunca güvenlik koridoru kurmak istiyor. Bir nevi toprak ve nüfuz genişletme. 

Sonuç: Konu Amerika için hayat memat meselesi olmuş durumda. önceleri arada okyanus olmasından dolayı ulaşılmaz durumdaydı ama dijital çağla birlikte ana kıtadan kendisine ulaşan kablo yollar oluşturdu. şimdi çinli hackerlar sürekli abd ye saldırıyor ve iki ülke zaten savaş halinde. bir de dünya enerji arzının bu blokun eline geçmesi amerikan varlığını yalnız doğu akdenizde değil amerika kıtası da dahil bütün dünyada tehlikeye sokacaktır. Amerika bu nedenle afganistana girdi ve 3 büyük medeniyetin ortasına yerleşti. ırak ve suriyede de yapmaya çalıştığı bu. aslında kimsenin elinde birşey yok. Mesele kilitlenmiş durumda. hasılı vel kelam rusya çin ve iran bir şekilde geri adım atmazsa….

ingiliz-amerikan-ve-rus-donanmasi-suriyede

Peki durumun bu hale gelmesi önlenebilirmiydi ? 

Önlenmesi neden önemliydi?

14359074_1074131909330728_4964652358432796138_n

Hadi uyuyun uyuyabilirseniz. İyi Geceler.

14358845_10210816770558135_5722782789803167503_n

20 Soruda Ortadoğu ve Avrasya

Yanıt bırak

Yorum göndermek için giriş yapmış olmalısınız.

Araç çubuğuna atla