tarafından

Suriye Savaşının Ardından Durum Değerlendirmesi ve Gelecek Provizyonu

14 Kasım 2017 Suriye Analizi içinde

Suriyede Ruslar Amerikan varlığını tanıdı ve savaş da bitti sayılır. bir kaç ufak tefek pürüz kaldı onlar da süreç içinde paylaşılacaktır.

Biten savaşın ardından son durum değerlendirmesi:

 1. kuzeyden avrupanın enerji yollarını kontrol eden rusların iran yardımı ile güneydeki yolları da kontrol altına alma ve bu şekilde Avrupaya baskı uygulayark dünya ticaretne dahil olma planları şimdilik suya düştü.
 2. Amerika avrupanın güney enerji yollarını kontrol altına alarak avrupanın rusların etkisine tamamen grmesine engel oldu.
 3. iranın güney enerji yolalrını süveyş kanalı trafiğini kontrol etme ve afrikaya nüfuz etme planları bir sonraki round a kaldı

Peki bundan sonra ne olacak:

 1. Amerika somali, suudi arabistan  ve mısır dahil bölge ülkelerini iran nüfuzuna karşı birer güney kore yapmaya çalışacaktır.
 2. iranın yemen ve lübnandaki unsurları püskürtülmeye çalışılacaktır ama kimse büyük savaşlar beklemesin. çünkü amerika  hükümranlığını devam ettirmek için ruslar bu süreçte hükümranlığa oynamak için iran da kadim coğrafya hükümranlığı için bu süreci savaşmadan atlatmak durumunda. israil savaşamaz çünkü parçalı yapısından dolayı iranla gireceği savaşta vereceği kayıplar kendi içindeki ayrılıkları uçurumlar haline getirebilir ve bu bölgede mukavemetini düşürür. bu da bölgede başka aktörlerin onun rolünü çalmasına neden olabilir.
 3. Rusar için doğu akdenizde varlığını korumak bir sonraki rounda hazırlık yapmak için önemli ve istediklerini de almış durumdalar.
 4. Ruslar dünya ticaretinde varolmak için amerikaya taviz vermek zorunda kalabilirler. putin bunu kontrollü bir şekilde yaparsa iktidarını korur yapmazsa rusyadaki iç dinamikler yerine birini geçirirler
 5. burada sabit stabil bir durum oluştuktan sonra amerikanın hedefinde çin var. ben çinin de amerika ile anlaşıp üstünlüğünü kabul edeceğini tahmin ediyorum.

ortadoğu müslümanları için gelecek provizyonum:

rusyanın dünya ticaret sahnesine çıkıp dünya hükümranlığı için amerika ile yarışabilecek duruma gelmesi için gereken sürede müslümanların amerikanın bölge ülkelerini güney kore yapma planları içinde doğru konumlanıp hızlı bir şekilde teknik ve siyasi kadrolar yetiştirip doğru teşkilatlanıp bir sonraki rounda hazmedilemeyecek büyük bir lokma olarak girmeleri gerekiyor.

önümüzdeki süreçte netlik kazanaçak çatışma alanları:

 1. amerika üs kurduğu kürt bölgesinde bir kürt devleti yapılanmasına mı gidecek yoksa kürtleri türkiye nüfuuna bırakıp türkiye ile anlaşarak mı akdenize bağlantı kurmayı deneyecek. yoksa ışid henüz görevini tamamlamadı da ışidin kontrol ettiği bölgeler ve lübnan üzerinden mi akdeniz bağlantısı kuracak.
 2. Türkiye musul kerkük petrollerini kürtler aracılığı ile mi kullanacak yoksa amerika direk türkiyeye mi vermek zorunda kalacak bunu kürtler nasıl karşılayacak yoksa amerika bu işi sürüncemede bırakıp bir sonraki roundda mı çözecek.
 3. yemen ve lübnandan iranın püskürtülmesine iran ne kadar tepki gösterebilecek acaba iranın alternatif bi manevrası var mı?

Peki Türkiyenin önünde neler var,

aslında bu soruyu amerikanın elinde ne var türkiyenin elinde ne var diye sormak lazım herhalde

 1. amerikanın elinde reza zaarab var
 2. Türkiyenin elinde ortasına girdiği koridor var. bakalım nasıl anlaşacaklar.

Suriye Genel Durum Şubat 2017

 

 

Yanıt bırak

Yorum göndermek için giriş yapmış olmalısınız.

Araç çubuğuna atla