tarafından

Dogtooth (Kynodontas), Köpek Dişi 2009

12 Ocak 2014 En İyi Filmler Listesi, Film Yorumları, İlgi Çeken Filmler, Psikolojik Gerilim içinde

Dogtooth (Kynodontas), Köpek Dişi 2009

1800 lerin sonunda 1900 başlarında batıda bilimin gelişmesi ile kilisenin o güne kadar kural olarak bilinen yalanlarının tek tek ortaya çıkması sonucu batılı bilimadamlarının dine olan inancı yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlamıştır. Bu süreçte tanrı ve din ile ilgili zamanın bilim çevrelerinde şöyle bir anlayış gelişmiştir.

Tanrı; insanlığın geçmişte bilmediği şeylerden korkmasından ötürü, delirmemek için, sığınacak bir varlık araması sonucu ortaya çıkmış soyut bir kavram, psikoojik bir savunma mekanizmasıdır. Din ise insanların bu reflekslerini nakde çevirmek, insanları daha kolay yönetmek için bu savunma mekanizmasından yararlanmak isteyen hükümdarların çevresindeki bilimadamlarına yaptırdıkları kurallar bütünüdür. Dolayısıyla insanların bilmedikleri, karşısında aciz düştükleri şeyler azaldıkça tanrıya olan ihtiyaçları azalacak ve bilim insan hayatına hakim olurken din insan hayatından yavaş yavaş çekilecektir.

Dine bu anlamı yükleyen batı felsefesi iyi ile kötüyü ayırt etmek için geçmiş kültürlerin ya da dinlerin getirdiği kurallar bütününü reddetmiş oldu. Bilim de sadece varolanın bilgisini insana verebildiği iyi nedir ya da kötü nedir gibi konulara cevap veremediği için batı insanı iyi ile kötüyü ayırmak için gerekli mihenk taşını yitirmiş oldu. Çünkü öldürmek neden kötüdürden kız kardeşle ilişkiye girmek neden kötüdüre kadar cevaplanması gereken bir sürü soru vardı.dogtooth

Derin ve köklü felsefesiyle tanıdığımız yunanistandan tam da bu konulara eğilen bir film. geçmiş kültürlerin ya da dinlerin insan beyninde oluşturduğu sınırlardan bağımsız düşünmeye kapı aralayan, bu filmde aile çocuklarını geçmiş kültürlerden bağımsız tamamen yalıtılmış ve yeniden dizayn edilmiş bir ortamda yetiştiriyor. izlerken her saniyesinde sinir uçlarınıza kadar gerileceğiniz filmde bu güne kadar kabul ettiğiniz iyi ya da kötülerinizin kökenini sorgulayacaksınız.

Yalnız filmin sonunda nasıl bir kültür ortamında yetişirse yetişsin insanın içinde olan varoluş tutkusuna ilginç bir gönderme yapılıyor.

İyi Seyirler.

Yanıt bırak

Yorum göndermek için giriş yapmış olmalısınız.

Araç çubuğuna atla