tarafından

Çocuğunuza Sınır Koyma Robert J. Mackenzie Yakamoz Yayınevi

25 Ağustos 2014 Çocuklar İçin Eğitim Setleri, Kitaplardan İlhamlar, Üstün Zekalı Çocukların Eğitimi içinde

çocuğunuza sınır koymaÜç yaşındaki Chuck dinazor koleksiyonunu yemek odasına saçmıştı. “Dinazorlarınla oynamayı bitirdin mi?” dedi annesi. Chuck başını salladı “O zaman oyuncaklarını topla.”

“Canım istemiyor sen topla.” Diye cevap verdi Chuck.

“Sen dağıttın. Sen toplayacaksın.”

“Hayır.” Diye bağırdı Chuck. Kollarını kavuşturup oturdu.

“Hadi hayatım” diye ikna etmeye çalıştı annesi.” Bana yardım et bakalım.”

“Hayır.”

“Yardım etmezsen yemekten sonra dondurma vermem.” Diye tehdit etti annesi.

Chuck ağlamaya başlayınca tehdidini geri aldı. 10 dakika geçmişti Chuck hala yardım etmiyordu. Annesi de mecburen ortalığı tek başına topladı.

Oyuncakları kaldırırken, “Ben senin işlerini yapmak zorunda değilim.” Diye söylenip duruyordu.

Bir an için kendinizi Chuck’ın yerine koyun. 3 yaşındasınız. Tabureye basmadan musluktan su içemiyorsunuz. 2 tekerlekli bisikletle binemiyor, öğleden sonra uyumazsanız ayakta duramıyorsunuz ama ebeveyninize bir şey söyleyince yapıyorlar! Onlar size bir şey söyleyince küsüp somurtuyorsunuz onlar da vazgeçiyorlar.

E düşünün neler hissederdiniz? Gücün sizde olduğunu mu? Evet. Kontrolün sizde olduğunu mu? Mümkün. Güvende olduğunuzu mu? Pek sayılmaz. Sonuçta aileniz sizin adınıza sizi koruyacak kararlar alır. Size doğru yolu gösterir. Arabayı o kullanır. Vergileri öder. Sizin dokunmamanız gereken aletleri kullanır. Çocukların pek çoğu için ebeveynlerinden daha güçlü ve kontrol sahibi olduklarını hissetmek rahatsızlık verici bir durumdur.

Çocuklar ebeveynlerinin anne ve baba gibi davranmalarını bekler. Kararlı olmamıza ihtiyaçları vardır. Onlara kesin ve net sınırlar koymanızı beklerler ve buna güvenirler. Sınırlar güven verir. Saygılı sınırların belirlenmesi çocuklara güçlü mesajlar verir. Ben senin annenim, babanım. Güçlüyüm, becerikliyim. Bana Güvenebilirsin, sana doğru yolu gösteririm. Annesinin kurallarını ve otoritesini zorlarken Chuck’ın duymak istediği mesajlar işte bunlardı.

Çocuğunuza Sınır Koymak, Yakamoz Yayınevi, Robert J. MACKENZIE

Bu kitabı gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Mutlaka okuyunuz.

Yanıt bırak

Yorum göndermek için giriş yapmış olmalısınız.

Araç çubuğuna atla