tarafından

Bebeklerde Erken Okuma ve Hızlı Okumanın Temelleri – Giriş

05 Mart 2014 Bebeklerde Erken Okuma ve Hızlı Okumanın Temelleri içinde

Sonraki >>> Ders 1 – 1. Gün  Sabah Seansı

Bütün hızlı okuma uzmanlarının üstünde birleştiği bir nokta vardır ki o da Türkiye de uygulanan okumayı öğretme tekniğinin insanların bütün hayatları boyunca yavaş okumasına neden olan büyük bir hatayı içerdiğidir.

 anne bebek okumaPeki nedir bu hata: Çocuklara okuma öğretilirken tümevarım methodu ile önce tek tek harflerin yanyana gelmesi ile kelimenin oluşması gösterilmektedir. Bunun kişinin analitik düşünme yeteneğini geliştirmek gibi bir faydası vardır ama okurken okuma hızınızı ömür boyu artıramamak ve okumanın sizin için eziyet haline gelmesi gibi de kötü bir sonucu vardır. Toplumumuzda okumanın sevilmemesinin nedenlerinden biri de budur.

 Halbuki : kelimeleri önce bir bütün halinde çocuklara ezberletip sonra o bütünden parçalara inmek çocukların kelimeleri resim olarak algılayıp inanılmaz okuma hızlarına erişmelerini sağlayacaktır. Bu yöntemle okuma yaşı batılı ülkelerde 18 aylık bebeklere kadar inmişdir. Şaka yapmıyorum. Amerikalılar 1,5-2 yaşındaki bebeklerine okumayı öğretiyor.

 Bu yöntemi kullanarak bebeklerinize nasıl okumayı öğreteceğinizi adım adım anlatacağım. ve günlük öğretebileceğiniz kelimeleri buradan yayınlayacağım.

 Bu yöntem sadece 3 yaşına kadar olan bebeklerde işe yarıyor. o nedenle 1,5 – 2 yaşlarında başlamanızı öneririrm.

 Öncelikle dersimiz sabah ve akşam 15 er dakika olmak kaydı ile 30 dakikamızı alıyor. Kesinlikle eğlenerek oyun haline getirerek yapın dersleri ve bebeğiniz sıkıldığı anda bırakın.

 Dersimiz için A4 Boyutunda Çıktılara ihtiyacımız olacak.

 ilk gün için resimleri ben tedarik edecem ama çok vaktim olmadığı için daha sonraları bunları sizin bulmanız gereekecek.

Yanıt bırak

Yorum göndermek için giriş yapmış olmalısınız.

Araç çubuğuna atla