tarafından

Artan Hesaplama İhtiyacı ve Kablosuz Veri İletimi

10 Şubat 2016 Bilgisayar, Kalkınma Projeleri, Projeler, Teknoloji Haberleri içinde

datacenterTransistörün bulunması ile tam otomatikleşen bilgisayarların hesaplama gücü her yıl logaritmik olarak artmaktadır. Gigahertz’lere ulaşan bu
hızı soğutmak zorlaştığında paralel hesaplama  (parallel computing) işin içine girmiş o da yetersiz kalınca HPC (High Performans Computing) devreye girmişti. Doğa olaylarının simülasyonu (Natural Disaster Simulation),  Molekül Simülasyonu, Biyomolekül simülasyonu, NASA’nın uzay çalışmaları derken mevcut super bilgisayarlar, HPC’ler, Dağıtık Hesaplamalar yetersiz kalınca Quantum Bilgisayarları geliştirildi.

Çağımızda bilgi o kadar hızlı artmaktadır ki CERN’de her gün insanlık tarihinin bu güne kadar ürettiği bilgi cernmiktarınca bilgi üretilmektedir. Bu kadar hızlı üretilen bilginin saklanması ve taşınması ise ayrı bir problemdir. Japonların neredeyse 50 yıldır bilgi taşıdığı fiber teknolojisi de ileride veri taşımak için yeterli gelmeyecektir.

Özellikle gelişen nano teknoloji ile ulaşım araçlarının hızlarının giderek artıyor olması ve insan vücudunun bu hızlara artık dayanmasının  zor görünmesi, G kuvvetinin pilotların bünyesinde bıraktığı etki  nedeniyle ve dahi insan hayatını korumak için devletler uzaktan control edilebilen araçlar, Dronlar, Heronlar, İhalar geliştirmeye başlamıştır. Bu cihazların geliştirilebilmesi kablosuz haberleşme teknolojisindeki yeni kırılımlarla mümkün olabilmiştir.

quantum computerArtan hesaplama ve depolama ihtiyacı, bu hesaplamanın soğutulmasının zorlaşması vesair sebeplerle devletlerin yakın zamanda veri merkezlerini(Datacenter) dünyanın uydusu olan Ay’a taşımaları ihtimali doğmuştur. Elektriği solar yollarla elde edebilmenin mümkün olabileceği Ay’da kurulacak bir veri merkezi ile dünya ya da uydular arasındaki yüklü veri iletimi için şimdiden çalışmalar yapmaya başlamak, bilim adamlarını bu yönde teşvik etmek, çocuklar için en uzak mesafe ile haberleşebilene ödüllerin verildiği festivaller düzenlemek gerisinde girdiğimiz computing çağında bir adım öne geçebilmemiz için fırsat yaratacaktır.

Yanıt bırak

Yorum göndermek için giriş yapmış olmalısınız.

Araç çubuğuna atla